.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: a79ed71
 • خبر خوب محيطبانان توران در روز جهاني تنوع زيستي: ثبت تصوير از سه پلنگ ایرانی و یک یوزپلنگ آسیایی در ذخيرگاه زيستكره توران
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از تصویربرداری از سه پلنگ ایرانی و یک یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران خبر داد.
 • 1398/3/1 چهارشنبه2019-05-22T09:50:56+04:30.

 • به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سمنان، امیر عبدوس با بیان اینکه تصاویر ضبط شده از سه قلاده پلنگ توسط دوربین تله‌ای در کنار یکی از آبشخورهای این پارک ملی تهیه شده است، گفت: در این ذخیره گاه زیستکره بارها از پلنگ ایرانی ثبت تصاویر شده است ولی مشاهده همزمان 3 قلاده از این گونه ارزشمند جانوری که تصاویر آن نیز شاهد سلامت و وضعیت جسمی مناسب آنها را دارد، از اتفاقات  نادر اين منطقه است.  
  عبدوس اضافه کرد : در روزهای اخیر دوربین های تله ای کارگذاشته شده توسط یکی از عکاسان و دوستداران طبیعت در این منطقه، باعث ثبت تصویر یک قلاده یوزپلنگ آسیایی نیز در این پارک ملی و زنده شدن اميد به بقاء جمعيت محدود بازمانده اين گونه در جهان شد. 
  مدير كل حفاظت محيط زيست استان سمنان تاكيد كرد:  پویایی جمعیت جانوران وحشي در يك زيستبوم در گرو حفظ گونه هاي شاخص آن زيست بوم بخصوص گونه هاي چتر و پرچم است و پلنگ بعنوان گونه چتر و یوزپلنگ بعنوان گونه پرچم در این پارک ملی نقش بسزايي در پويايي جمعيت ساير گونه ها بخصوص طعمه هاي خود دارند.
  گونه چتر در يك زيست بوم به يك گونه يا تعدادي از گونه ها  گفته ميشود كه رژيم غذايي متنوع و نيچ اكولوژيك و قلمرو زيستگاه وسيع داشته باشند...
  بقيه در پست بعدي...

  اين گونه ها كه از حفاظت ويژه و علاقه عمومي برخوردارند چتر حمايتي براي بسياري از گونه ها را فراهم ميكنند. از ميان گونه هاي چتر ايران ميتوان به پلنگ و خرس قهوه اي اشاره كرد.
  گونه پرچم شامل تعداد كمي از گونه هاي درخطر انقراض جهاني مانند يوزپلنگ آسيايي، لاك پشتهاي دريايي، وال ها، فيل ها و كرگرگدن هاست كه براي عموم مردم  شناخته شده و كانون توجه هستند و اغلب تلاشها و بودجه هاي حفاظتي را به خود اختصاص ميدهند.
  حفظ گونه هاي چتر و پرچم ضامن حفظ تماميت يك زيستگاه و همه گونه هاي موجود در آن خواهد بود.

  گفتني است ٢٢مي مصادف با يكم خرداد سالروز انعقاد كنوانسيون تنوع زيستي است كه در تقويم مناسبتهاي جهاني از آن بعنوان روز جهاني تنوع زيستي ياد ميشود.
  عكس هاي مرتبط :

   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ