.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: d5f18d3
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان:
  یوزهای شناسنامه‌دار به ۱۱ فرد رسید
  امیر عبدوس مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت:مجموع یوزپلنگ های شناسنامه دار محدوده پارک ملی توران استان سمنان به 11 فرد رسید وبا استعانت خدا و یاری طبیعت دوستان تمام تلاش ها برای شکستن کد انقراض یوز و رسیدن به عدد 50 فرد پیگیری می شود.
 • 1399/4/22 يكشنبه2020-07-12T23:49:53+04:30.
 • عبدوس با انتشار عکس هایی از خانواده یوزپلنگ در صفحه اینستاگرام خود نوشت: پيش تر عرض كرده بودم ما براي تمام #يوزپلنگ هايي كه تصوير واضحي از آنها بدست بياوريم اقدام به تهيه شناسنامه ميكنيم.
  وی افزوده است: دوستاني كه اخبار #يوز را دنبال ميكنند قطعا در جريانند كه درست يك هفته بعد از مشاهده و تصوير برداري اولين خانواده يوز ٥ فردي در ٢٥ ارديبهشت امسال يك خانواده سه فردي نيز با تصاوير دوربينهاي تله اي شناسايي شدند. همان زمان شبهه هايي مطرح شد كه اينها همان توله هاي خانواده قبلي هستند. اما از آنجا كه تصاوير شفاف و دقيقي از خالهاي خانواده ٥ فردي در دست نبود متفاوت بودن اين دو خانواده قابل اثبات نبود. به همين سبب قول داديم كه با تحقيقات و دوربين گذاريهاي بيشتر اطلاعات دقيق تري از اين خانواده ها بدست بياوريم.
  وی در ادامه عنوان داشته است: هفته گذشته كه براي دومين بار دوربينها را تخليه كرديم اطلاعات جالبي بدست آمد. صرفنظر از يوزهايي كه بصورت انفرادي در قاب دوربينها قرار گرفته اند كه بعدها به آن خواهم پرداخت؛ دو خانواده ٤ فردي با خالهاي متفاوت در دو مكان متفاوت در قاب دوربينهاي ما قرار گرفته بودند.
   خانواده اول همين خانواده ايست كه تصاويرش را ملاحظه ميفرماييد

  زاويه قرار گرفتن يكي از توله ها توانست به ما كمك كند تا آن توله را  در تصوير خانواده سه فردي ارديبهشت ماه پيدا كنيم. بنابراين به ما اثبات شد كه اين همان خانواده است و احتمالا يوز مادر در تصوير ارديبهشت ماه در قاب دوربين قرار نگرفته است.
  عبدوس در ادامه در پستی جدید در کانال اینستاگرامی خود از تصاویرخانواده چهار فردي جديد رونمایی میکند وعنوان دارد: يوز مادر اين تصوير با يوز مادر خانواده ی اول كاملا متفاوت است.  در اين تصوير مادر و دو توله در قاب زيبايي كه  توله بازيگوش سوم از پاهاي خود در جلوي دوربين ساخته است قرار گرفته اند. اما  ممكن است اين خانواده توله هاي بيشتري داشته باشد مثلا  چهار توله كه يكي از توله ها جلوي دوربين نيامده باشد.

  وی تصریح کرده است: فعلا با اطمینان کامل حضور دو خانواده حداقل ٤ فردی را در محدوده پارک ملی نوید می دهیم که در تجمیع با سه یوزپلنگی که به صورت منفرد در این محدوده شناسایی شده اند تا کنون مجموع یوزپلنگ های شناسنامه دار محدوده پارک ملی توران به ١١ فرد رسیده است.
  گفتنی است:نكته جالب و حائز اهميت اينكه اين خانواده در دو چشمه مختلف و با اختلاف زماني دو ماهه حضور دارند اما هر دو چشمه در محدوده پارك ملي هستند و چون در اين محدوده دام اخراج شده است جايشان براي زمستان امسال امن است به شرطي كه هوس مهاجرت به سرشان نزند.
  یوزپلنگ ایرانی در فهرست اتحادیه بین‌ المللی حفاظت از محیط زیست قرار دارد، به معنای اینکه گونه ای در خطر انقراض است، حدود ٢ هزار سال پیش یوزها در بیشتر نقاط آسیا حضور داشتند اما اکنون منحصر به نواحی بیابانی ایران شده ‌اند.
  در واقع ایران از دهه ۱۹۷۰ به عنوان تنها زیستگاه یوزپلنگ‌ آسیایی شناخته شده است از این رو به آن یوزپلنگ ایرانی نیز می گویند. منطقه توران یا خارتوران یکی از سه منطقه حفاظت شده ایران با مساحت یک میلیون و ۴۷۰ هزار هکتار، زیستگاه یوزپلنگ ایرانی به شمار می‌رود که در شرق استان سمنان قرار دارد. 

   

  نسخه قابل چاپ
  بيشتر