.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: 5972000
 • ثبت تصاویر دومین خانواده یوزپلنگهای آسیایی توران با فاصله یک هفته
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: پس از مشاهده مستقیم و تصویر برداری از 5 فرد یوزپلنگ آسیایی در محدوده منطقه حفاظت شده توران که در 25 اردیبهشت ماه منتشر شده بود. حضور دومین خانواده یوزپلنگهای آسیایی را دوربینهای تله ای نصب شده درمحدوده پارک ملی توران مستندسازی کردند.
 • 1399/2/27 شنبه2020-05-16T11:47:24+04:30.

 • 🔹به گزارش  روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان امیر عبدوس با اعلام این خبر گفت: همانگونه که پیشتر نیز تاکید شده بود اولویت اقدمات اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان برای نجات این گربه سان نادر از پرتگاه انقراض، حفاظت گونه درزیستگاه بوده است لکن به موازات آن از پتانسیل یوزهای موجود در اسارت نیز برای تکثیر غافل نخواهیم شد. 
  🔸مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان افزود: بر اساس برنامه ریزیهای انجام شده برای ارتقاء مطلوبیت زیستگاهی مجموعه ذخیره گاه زیستکره توران به منظور حفظ و افزایش جمعیت  باقیمانده یوز در طبیعت ایران، تهدیدات زیستگاهی این گونه مورد شناسایی و تحت مدیریت قرار گرفت و در این راستا طی یک برنامه میان مدت  یکصد هزار هکتار محدوده پارک ملی توران (از کل یک و نیم میلیون هکتار مساحت ذخیره گاه زیستکره توران) از حضور دام و سگهای گله که مهمترین عامل کشتار یوزپلنگها بودند تخلیه و حقوق عرفی دامداران این عرصه ها به آنها پرداخت و پروانه های چرای دام این عرصه باطل شد. عامل دوم تهدید یوزپلنگهای ایرانی که در خلال سالهای 89 تا 97 هفت قربانی از یوزهای ماده و توله های آنها گرفته است؛ جاده ترانزیت چهاربانده تهران مشهد در محور میاندشت تا عباس آباد بود که 5 کیلومتر از این محور با اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست در دو سوی جاده در سالهای 97 و 98 فنس کشی شد و درباقیمانده مسیر نیز با کسب مصوبه شورای راهبری تصادفات جاده ای در خرداد 98 حداکثر سرعت مجاز خودرها 30 کیلومتر کاهش یافت. 
  🔹امیر عبدوس با اشاره به طرح اجرا شده برای پایش سراسری زیستگاههای توران با دوربینهای خودکار حساس به حرکت (دوربین تله ای) در محدوده پارک ملی توران تاکید داشت: اردیبهشت ماه همزمان با خروج دام از قشلاق و تخلیه تمام زیستگاههای منطقه از سگهای گله و دامهای اهلی، کار دوربین گذاری آغاز شد وخوشبختانه درهفته دوم اجرای این طرح، یکی از دوربینهای مستقر در محدوده پارک ملی موفق به ثبت یک خانواده متشکل از سه فرد یوزپلنگ آسیایی شده است که با احتساب 5 فردی که در 25 اردیبهشت ماه تصویربرداری شده بودند و نیز یک فرد یوزپلنگ نر که تصاویر آن مرتبا در تعدادی از دوربینهای منطقه مشاهده میشود و پیشتر نیز در رسانه ها منتشر شده بود از ابتدای سال 99 تا کنون حضور 9 فرد مختلف ازاین گونه در ذخیره گاه زیستکره توران مستندسازی شده است. 
  🔸مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با در نظر داشتن این نکته که عرصه دوربین گذاری شده کمتر از یک دهم کل مساحت مجموعه ذخیره گاه زیستکره توران را تشکیل میدهد تاکید داشت: با این احتساب جمعیت قابل تخمین منطقه یقینا بیش از اینهاست. اما ما فقط آمار مشاهدات ثبت شده و مستندسازی شده را اعلام مینماییم و از هرگونه گمانه زنی برای تخمین جمعیت کل یوزپلنگها در منطقه پرهیز داریم.
  🔹امیر عبدوس با اشاره به اینکه نقش و نگار و خط و خال پوست هر فرد یوزپلنگ مانند اثر انگشت انسان وسیله شناسایی و تفکیک یوزها از یکدیگر است گفت: پس از هر مرحله تخلیه حافظه دوربینها با مقایسه نقش و نگار پوست با تصاویر ثبت شده قبلی، برای هر یک از یوزهای طبیعت، شناسنامه ای تهیه میشود تا در مشاهدات مکرر، از شمارش تکراری آنها اجتناب گردد.
  🔸مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان تصریح کرد: تصاویر ثبت شده مربوط به تاریخ 17 اردیبهشت ماه 99یعنی 8 روز قبل از تصویر برداری خانواده 5 فردی هستند. که روز گذشته با تخلیه حافظه دوربینها کشف شدند.
  🔹امیر عبدوس در خاتمه ضمن قدردانی از تلاشهای شبانه روزی رئیس و محیطبانان پارک ملی و ذخیره گاه زیستکره توران از حمایتها و همکاریهای جوامع بومی این منطقه نیز تقدیر و ابراز امیدواری نمود این همکاریها برای همیشه به منظور نجات این گونه از پرتگاه انقراض از سطح یک قاره ادامه داشته باشد.
  عكس هاي مرتبط :

  نسخه قابل چاپ
  بيشتر