جوابیه

جوابیه محیط‌‌زیست استان به اظهارات دبیر انجمن دیده‌بان طبیعت شاهرود سمنان جزو ۱۰ شهر سالم کشور است/ دوستداران محیط‌زیست از اظهارنظرهای احساسی خودداری کنند

مدیرمسئول محترم شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

با سلام

احتراما در خبر مندرج شده  سايت خبرگزاری مرآت در تاریخ  شنبه 30 دی ماه  گزارشي تحت عنوان "سمنان جزو ده شهر آلاینده کشور " منتشر شده است لیکن اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با توجه  به حق قانونی خود در جوابیه این خبر  پاره ای از توضیحات را  جهت فزونی استحضار مردم سمنان  ضروری ميداند عنوان نمايد همانطور که ميدانيد مرجع تشخیص آلودگی زیست محیطی کشور با سازمان محیط زیست و به تبع آن در استان ها به عهده ادارات کل می باشد؛ لیکن در خبر اين خبر گزاری به نقل از  یکی از دوستداران محیط زیست آمده است که سمنان جزو 10 شهر آلاینده  کشور می باشد.

شاید علاقه این هم استانی به محیط زیست موجب شده باشد که ایشان این اظهار نظر غیر کارشناسی  و احساسی را عنوان کرده باشند لیکن با توجه به داده های ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر سمنان و طرح جامع پیشگیری از آلودگی هوای شهر سمنان در چشم انداز 20 ساله  که توسط یکی از دانشگاه های پیشرو در زمینه آلودگی هوای کشور ( دانشگاه جندی شاپور اهواز) که بررسی آلودگی  چندین  شهر کشور را با موفقیت انجام داده اند و با عنایت به سامانه پایش آلودگی هوای کشور  به ادرس اینترنتی aqms.doe.ir  که نشان میدهد   سمنان  بیش از 95 درصد از ایام سال دارای هوای پاک و سالم می باشد. به جرات باید گفت سمنان جزو ده شهر با هوای سالم در کشور می باشد.

طی بررسی های انجام شده در کل کشور عامل اصلی آلاینده، ذرات معلق هوا می باشد که در شهرهای جنوبی و غربی کشور میزان ذرات تا 9000 میلی گرم بر متر مکعب بیش از صد برابر استاندارد هوای آزاد می رسد در سمنان حداکثر به کمتر از 70 میلی گرم بر متر مکعب می رسد. لذا ضمن تایید این مطلب به همه هم استانی های عزیز باید عرض کنیم چنانچه خواهان هوای پاک دراستان می باشند بایستی از تردد غیر ضروری  در شهر و علی الخصوص با وسایل نقلیه غیر استاندارد خودداری نمایند و با انجام معاینه فنی از سلامت خودرو خود مطلع باشند.

این اداره کل به توجه به مسئولیت قانونی خود با هر گونه آلودگی زیست محیطی صنایع برخورد قاطع و بدون هیچ اغماضی خواهد داشت. و همواره در راستای توسعه پایدار که همان توسعه تمام بخش ها با حفظ محیط زیست برای نسل های آینده می باشد گام بر می دارد.

عباسعلی دامنگیر

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان

بيشتر