محیط زیست در آیینه رسانه ها

تسنیم: وقتی امیدها برای احیای گورخر ایرانی زنده می‌شود؛ جمعیت ۱۵۰ رأسی گورهای تورانی

سمنان| وقتی امیدها برای احیای گورخر ایرانی زنده می‌شود؛ جمعیت ۱۵۰ رأسی گورهای تورانی

 
سمنان| وقتی امیدها برای احیای گورخر ایرانی زنده می‌شود؛ جمعیت 150 رأسی گورهای تورانی

گروه استان‌ها- مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان معتقد است: بر اساس شواهد موجود جمعیت گورخرهای ایرانی در پارک ملی توران به بیش از ۱۵۰ رأس رسیده است.

- اخبار استانها -

امیر عبدوس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: امسال با توجه به شرایط کرونایی برنامه سرشماری با حضور علاقه‌مندان و دانشجویان برگزار نشده است؛ اما مشاهدات محیط‌بانان استان سمنان، حداقل جمعیت گورخر در مجموعه ذخیره‌گاه زیست‌کره توران را 150 رأس برآورد می‌کند.

وی با اشاره به چرایی اجرا نشدن طرح سرشماری حیات‌وحش در زیست‌کره توران شاهرود که زیستگاه بسیاری از گونه‌های نادر حیات‌وحش است افزود: سرشماری همه‌ساله در سطح تمام زیستگاه‌های استان با حضور علاقه‌مندان و محیط‌بانان و کارشناسان حیات‌وحش انجام می‌شود؛ اما در شرایط فعلی به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع گسترده بیماری کرونا این برنامه‌ها نیز به زمان برطرف شدن شرایط حاد این بیماری موکول شده است.

بیشتر بخوانید

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان در پاسخ به این پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا آمارهای متعددی از جمعیت گورخرهای ایرانی در پارک ملی توران در سنوات مختلف ارائه می‌شود و دلیل این تناقضات آماری چیست؟ یادآور شد: جمعیت گورخرهای ایرانی زیست‌کره توران در سال 1386 کمتر از یک‌صد رأس بود.

عبدوس اضافه کرد: با توجه به دوره طولانی 10 ساله خشک‌سالی که موجب کاهش جمعیت سایر گونه‌های حیات‌وحش در منطقه شده بود؛ هرگز امکان نداشت در طول این 10 سال، جمعیت گورخر از کمتر از یک‌صد رأس در سال 86 به 250 رأس در سال 96 افزایش پیدا کند.

وی افزود: بررسی‌های ما نشان داد که سرشماری‌های گورخر از دقت کافی برخوردار نبوده و در موارد متعددی حاوی شمارش تکراری بوده است

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان خاطرنشان کرد: همچنین ترکیب جنسی و سنی شمارش‌های انجام‌شده در برخی از سال‌ها، افزایش تعداد نابالغ نسبت به سال ماقبل آن را توجیه نمی‌کند.

عبدوس تصریح کرد: بر این اساس و با توجه به همین مستندات در سال 98 سرشماری با سختگیری بسیار زیاد و با نظارت شدید انجام و حداقل جمعیت سرشماری شده 120 رأس اعلام شد.

وی تأکید کرد: البته این عدد جمعیت گورخرهای سرشماری شده در سال گذشته بوده و ممکن است جمعیت واقعی در آن مقطع، به‌اندازه تعداد محدودی بیشتر هم بوده باشد.

بيشتر