گزارش کامل اولین رویداد استارتاپی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در استان سمنان 

گزارش کامل اولین رویداد استارتاپی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در استان سمنان 

🔻این رویداد با همت اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان و با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان و حمایت مالی شرکت نیکران موتور در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۴۰۲ در سالن شهید پازوکی پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان برگزار شد. 

 
در این رویداد مهم سیف الله سعدالدین رئیس دانشگاه سمنان، ابدالی مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست، مرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، رضا شکاریان، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خراسان شمالی، بهرامعلی ظاهری مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان، عاشوری فرماندار شهرستان میامی، مسئولین پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، تشکل‌های مردمی زیست محیطی، داوران این رویداد، صاحبان طرح های ارائه شده و معاونین محیط طبیعی و محیط انسانی و برخی مسئولین و پرسنل حفاظت محیط‌زیست زیست استان سمنان حضور داشتند.

در ابتدا پس از قرائت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران سیف الله سعدالدین، رئیس دانشگاه سمنان  گفت: تمرکز ویژه بر روی رویداد استارتاپی منجر به ایجاد اشتغال دانش بنیان پایدار می شود که با تمرکز بر روی این موضوع امید است  بتوان نسل گونه یوزپلنگ آسیایی را پایدار نگه داشت.

ایشان شعار دانشگاه سمنان را توسعه جامع دانش بنیان ، توسعه همه جانبه ، و توسعه منظومه ای به نوعی که بتواند تمام مولفه های مختلف مرتبط با علوم و پژوهش ، کارآفرینی ، فناوری و نوآوری و اثرگذاری اجتماعی را در خود داشته باشد بیان کردند.

سعدالدین در ادامه ضمن  معرفی دانشگاه سمنان بیان کردند که پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان ،اولین پارک دانشگاهی دارای مجوز قطعی کشور است و این دانشگاه جز معدود دانشگاه‌هایی است که پارک علم و فناوری دارد.

دکتر سعدالدین اضافه کردند ما معتقدیم در تمام زمینه‌های تخصصی در راستای سیاست‌های همه گانه نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌توانیم اثرگذاری پایدار داشته باشیم و با تکیه بر دانش، اشتغال پایدار نیز ایجاد کنیم. 
ایشان در پایان ضمن تشکر از متفکرین گفتند: انشالله ایده‌های علمی و عملیاتی را طوری داشته باشیم که بیش از پیش به حفظ محیط زیست بپردازیم.

در ادامه بهرامعلی ظاهری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان ضمن خوشامدگویی به مدعوین  از تلاشهای پروفسور سعدالدین، رئیس دانشگاه سمنان و داود مداح رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان تقدیر و تشکر کرده و ادامه دادند به منظور استفاده از توانایی و ظرفیت‌های علمی، آموزشی و پژوهشی، تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه سمنان و اداره کل محیط زیست استان سمنان مبادله شده است که به واسطه این تفاهم نامه و تشکیل خانه فناور در دانشگاه سمنان عوامل اجرایی و عوامل اندیشمند بتوانند در کنار هم در عرصه اجرا و عرصه محیط زیست از علوم نوین بهره‌مند شوند. ایشان به وسعت و تنوع زیستی استان سمنان اشاره کردند و گفتند 10 گونه از گربه‌سانان در ایران شناسایی‌شده‌اند که هشت گونه از گربه‌سانان شناسایی‌شده ایران، در استان سمنان زیست می‌کنند و به لحاظ تعداد و جمعیت، قابل‌توجه هستند.
این هشت گونه تا مرض انقراض پیش رفته ولی بدلیل حمایت‌های مردمی و حضور اندیشمندان و پاکبانان از انقراض جدی آنان جلوگیری شده است.
ایشان ضمن تشکر از همه اندیشمندان اشاره کردند با کمک هم و ایده‌های نو می‌توانیم از انقراض این گونه‌های ارزشمند جلوگیری کنیم 
 ظاهری در ادامه اشاره کرد دو هدف مورد توجه است هدف اول جلوگیری از انقراض گونه یوزپلنگ آسیایی در استان سمنان و پیرامون آن و افزایش جمعیت این گونه در زیستگاه طبیعی و هدف دوم تکثیر در اسارت این گونه ارزشمند

در ادامه نشست  غلامرضا ابدالی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست کشور ضمن خوش آمد گویی و تشکر از رئیس دانشگاه سمنان گفت: دانشگاهی که محور فعالیت‌هایش توسعه پایدار است بسیار ارزشمند است، ایشان اشاره کردند در کشور پهناورمان ایران حدود ۱۳۰۰ مهره‌دار وجود دارد ولی یوز آسیایی مورد توجه ایران و تمام دنیاست و چشم جهان به ماست تا بتوانیم این گونه با ارزش را حفظ کنیم.
ایشان توضیح دادند در سازمان محیط زیست حول دو محور باید فعالیت کرد:
حفاظت درون زیستگاه و حفاظت خارج از زیستگاه
در حفاظت درون زیستگاه که وظیفه اصلی  است باید تهدیدات را کم کرده، نقاط قوت را افزایش داده، منابع آبی را حفظ و جاده و وسایل نقلیه ایمن شود ، همچنین در حفاظت خارج از زیستگاه باید با رفتارشناسی سعی در حفظ گونه داشت.

در ادامه نشست باقر نظامی بلوچی، عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار اشاره کردند در این رویداد ۳۷ طرح جهت بررسی به دبیرخانه رویداد ارسال شد که پس از بازبینی ۸ طرح جهت ارائه تایید گردید، طرح‌ها می‌بایست نوآورانه، فناورانه، قابل اجرا، قابلیت تجاری‌سازی و مناسب با شرایط کشور باشد.

در ادامه صاحبان طرح های برتر به ارائه طرح های خود پرداختند که از این بین 6 طرح بصورت حضوری و 2 طرح بصورت آنلاین ارائه شد.
سپس هیئت داوران طرح های برگزیده را اعلام نمودند که در این بین 2 طرح برتر اعلام شده و مقرر شد به مرحله اجرا گذاشته شود و بقیه طرح ها مورد تقدیر قرار گرفته و لوح تقدیر به صاحبان آن ها تقدیم شد.
در پایان برنامه از داوران این رویداد تقدیر و تشکر گردید.

 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ
بيشتر