.
گونه های گیاهی

منطقه حفاظت شده باشگل

منطقه حفاظت شده باشگل در فاصله 8 كيلومتري شمال غربی شهر تاكستان در حد فاصل شهرهای تاکستان و ابهر در دامنه‌ جنوبي رشته كوه البرز مركزي و در محدوده جغرافيايي´28 و º49 الي ´43 و º49 طول شرقي و ´3 و º36 الي ´14 و º36  عرض شمالي  واقع شده است و با منطقه شكار ممنوع خراسانلو واقع در استان زنجان همجوار است. حدود منطقه از شمال به روستاهای آقبلاغ و تاکند، از جهت غرب به روستاهای مهین و جرندق، ازجهت شرق به روستاهای آقچه کند و علنقیه و از جهت جنوب به روستاهای  قره باغ و حسین آباد محدود می گردد.

وسعت منطقه(به هکتار):  24399 هكتار

پوشش گیاهی منطقه:  پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده باشگل از نظر فرم رویشی در منطقه ایران تورانی واقع گردیده است، گیاهان این منطقه بسیار متنوع و ارزشمند بوده و از نقطه نظر دارویی، علوفه ای و ژنتیکی حائز اهمیت می باشند.تاکنون مطالعه کاملی از تنوع گونه های گیاهی منطقه صورت نگرفته است اما بر اساس اطلاعات منتشره چهار تیپ گیاهی متمایز از هم در منطقه وجود دارد که عبارتنداز:

1- Hulthemia persica / Bromus tomentellus 

این تیپ گیاهی وسعتی در حدود 2/11056 هکتار را در منطقه به خود اختصاص داده است. Euphorbia sp – Astragalus ornithopodium  ، علف‌چمن، کنگر، هویج وحشی، گل ماهور، انواع گل گندم، بروموس، فلومیس، آویشن و ...از دیگرگونه‌های گیاهی همراه این تیپ می‌باشند.

2-  Astragalus microcephalus / Poa bulbosa 

این تیپ در منطقه حدود8/3527 هکتار وسعت دارد وگونه‌های Hulthemia persica – Euphorbia petiolata ، گل ماهور، هویج وحشی، آویشن، علف چمن، انواع گل گندم، شیرین بیان از گونه های همراه این تیپ هستند.

3-  Agropyron libanoticum / Astragalus microcephalus / Stipa barbata  این تیپ گیاهی در منطقه حدود 5/3497 هکتار مساحت دارد وگونه‌های Agropyron intermedium – Bromus tomentellus – Taeniatherum crinitum  ، درختان ارس ،درختچه‌های بادام کوهی و بنه ، گل ماهور، علف چمن، شقایق، بومادران، یونجه، هویج وحشی، آویشن از گونه های همراه این تیپ می‌باشند.

4- Pistacia mutica

تیپ بنه (پسته وحشی) به صورت یک توده جنگلی با مساحت حدود 5/91 هکتار در جنوب شرقی منطقه در محدوده روستای قازانداغی و 5/187 هکتار پراکنده ( مجموعا" 279 هکتار)مشاهده می‌شود. گونه‌های همراه این تیپ عبارتند از : افدرا ، انواع گون ، شير خشت، آلو كوهي، بادام كوهي و ريش بز.

از تيره  های گیاهی غالب درمنطقه حفاظت شده باشگل، تيره‌ های كمپوزيته، لگومينوزه ، گرامينه، چتريان و هفت بند را می توان نام برد. تعدادي از گياهان منطقه هم مانند بومادران، خارشتر، قدومه و... دارای  ارزش دارويي  می باشند . گونه های درختی  اقاقيا، بيد، تبريزي، زبان گنجشك، سنجد و بادام  نیز در منطقه حفاظت شده  باشگل مشاهده می شوند. 

 

 نقشه منطقه:

bashgol

 

 

 

منطقه شکار و تیراندازی ممنوع  طارم سفلي

 

منطقه شکار و تیراندازی ممنوع طارم سفلی با وسعت 49586 هكتار در محدوده شمال غربی استان و شهرستان قزوین واقع شده است و از جنوب  ، غرب  و شمال غربی به مرز استان زنجان و از شمال به مرز استان گیلان  محدود می شود .مختصات جغرافیایی آن به شرح ذیل می باشد.

عرض شمالي: 16  29  36  تا 21  45  36   و   طول شرقي: 36  03  49  تا 34  21  49

پوشش گیاهی: پوشش گیاهی منطقه با توجه به اقلیم و توپوگرافی منطقه طارم نسبت به سایر مناطق استان از نظر تنوع و تراکم ارجحیت دارد . این منطقه تنها منطقه استان است که جنگل های متراکم بلوط و ارس در ارتفاعات و جنگل های متراکم گز و پده در حاشیه رودخانه قزل اوزن به چشم می خورد ، از مهمترین گونه های گیاهی مشاهده شده در منطقه می توان به  انواع گون ، خار شتر ، خار زرد ، سیکلامن ، صبرزرد، پرخ ، تیره ارکیده ،کنگر وحشی ، اسفند ، شیر سنگ ، جارو ، زرشک ، شیرین بیان ، تلخه بیان ، شقایق وحشی ، خاکشیر ، گل کاسنی ، بارهنگ ، بومادران ، کاکوتی ، زیره کوهی ، شور ، گل گاوزبان ، انواع گرامینه ، گراسها ، زرشک ،تاغ ، گز،پده ، بلوط، شیرخشت،بادام کوهی، پسته وحشی، ارس و بید اشاره کرد.

نقشه منطقه:

 

طارم سفلی

 

 

 

منطقه شکار و تیراندازی ممنوع رودبار الموت غربی

 

منطقه شکار و تیراندازی ممنوع رودبار الموت غربی با وسعت 88290 هكتار در مختصات جغرافيايي  تقريبي 50درجه 1 دقيقه الي 50درجه 23 دقيقه طول شرقي و36 درجه 23دقيقه الي 36 درجه 40 دقيقه عرض شمالي در فاصله30كيلومتري شهرقزوين واقع شده است .این منطقه در شمال شرق استان قزوین واقع شده است و شهر رازمیان به عنوان مرکز بخش الموت غربی در این محدوده قرار دارد.علاوه بر دو جاده فوق ،جاده فرعی رازمیان- ویار- سپارده نیز تقریبا از وسط این منطقه عبور می کند.از نظر تقسیمات کشوری این محدوده از شمال با استان گیلان و مازندران از شرق با بخش غربی منطقه شکارتیراندازی ممنوع الموت شرقی وازجنوب بخشي رودخانه شاهرود وبخشي محدود به ارتفاعات شمالي شهر قزوين واز غرب به رودخانه ودره حاجي آباد منتهي مي شود.

پوشش گیاهی: تحت تاثیر توپوگرافی و اقلیم وخاک حاصلخیز پوشش گیاهان خودروی وحشی که دارای ارزش سرشار دارویی نیز میباشند شامل کما،ناس،زیره وحشی، زرشک، تمشک، ریواس، شیرین بیان، تلخ بیان ، بومادران،گون و... در دامنه قلل این منطقه چشم انداز با شکوهی ایجاد کرده ودرختان میوه چون فندق،گردو،گیلاس،آلبالو،سنجد،تاکستانها،بید و تبریزی  به همراه درختان چنار ، زالزالک وحشی و جنگل های پراکنده اورس که بر فراز قله های شمالی منطقه خودنمایی می کند به همراه شالیزارهای حاشیه شاهرود حلقه ای سبز رنگ اطراف منطقه به وجود آورده اند.

 نقشه منطقه:

alamot ghabi

 

منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اله آباد

دشت اله آباد به مساحت32474 هکتار شامل تالاب قاپوزآباد و رودخانه های ابهر رود، خررود و شور در قسمت جنوب شرقی استان قزوین در حوزه شهرستانهاي بوئين زهرا و آبيك ، حد فاصل قسمت شمال شرقي شهرستان بويين زهرا وجنوب شهرستان آبيك واقع شده است و از حوزه شرقی استان قزوین تا حوزه غربی استان البرز امتداد دارد. به لحاظ مختصات جغرافیایی، منطقه بين 50 درجه و 7 دقيقه  و 30 ثانیه تا 50 درجه و 24دقيقه و43 ثانيه طول شرقي و 35 درجه و 46 دقيقه و17 ثانيه تا 36 درجه و 5 دقيقه و 30 ثانيه عرض شمالي قرار گرفته است. موقعیت دقیق جغرافیایی در نقشه پیوست مشخص می باشد.

پوشش گیاهی: با توجه به تغييرات كم ارتفاعي ، نوع و جنس خاك و نيز منابع آبي، پوشش منطقه به صورت استيپي، مرتعي و درختچه اي بوده و مشتمل بر 66 گونه كه متعلق به 23 خانواده گياهي است مي باشد. تفاوت تراكم و نيز غالبيت گونه اي در مناطق مختلف دشت اله آباد كاملا مشهود است گونه غالب منطقه عمده متعلق به خانواده Labiateae، Geramineae،  Chenopodiaceae و Composite مي باشد كه به ترتيب4/3 ،26/4، 11/4 و 9/9 درصد از پوشش گياهي منطقه را تشكيل مي دهند. در بخش شمالي و جنوبي دشت ، تنوع گياهي بيشتري به چشم  مي خورد در بخش شرقي تنوع گياهي كمتر است. تراکم پوشش گیاهی نیز از غرب به شرق کاسته شده ودر بخشهای مرزی استان اراضی عاری از پوشش گیاهی و کویری پدیدار می شود به طوري كه در فصول خشک خاك آن تحت تاثير فرسايش بادي قرار دارد. گز، درمنه ، خارشتر و انواع علف های شورپسند مهمترین گونه های گیاهی منطقه را تشکیل می دهند.
نقشه منطقه:

 

اله اباد
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منطقه  شکار و تیراندازی ممنوع آوج- آبگرم

این منطقه با وسعت 158636 هکتار در مختصات جغرافیایی35 درجه و 31 دقیقه و 13 ثانیه الی 35 درجه و 46 دقیقه و 48 ثانیه  عرض شمالی و 49 درجه و 5 دقیقه و 12 ثانیه  الی 49 درجه و 24 دقیقه و 56 ثانیه طول شرقی در 80 کیلومتری غرب شهر بوئین زهرا و در محدوده جنوب غربی استان قزوین ، واقع شده است .

پوشش گیاهی: به طور کلی می توان گفت پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهان مرتعی و به مقدار خیلی کم درختچه ای می باشد. مهمترین گونه های گیاهی مشاهده شده در منطقه عبارتند از : انواع گون ، خار شتر ، خار زرد ، سیکلامن ، صبرزرد، پرخ ، تیره ارکیده ،کنگر وحشی ، اسفند ، شیر سنگ ، جارو ، زرشک ، ورک ، شیرین بیان ، تلخه بیان ، شقایق وحشی ، خاکشیر ، گل کاسنی ، بارهنگ ، بومادران ، کاکوتی ، زیره کوهی ، شور ، گل گاوزبان ، انواع گرامینه ، گراسها ، زرشک ،تاغ ، گز، درمنه زارهای متراکم که از گونه های بال سیکلامن ، صبر زرد ، پرخ و تیره ارکیده در لیست CITIS قرار دارند . این منطقه از نظر پوشش جنگلی ضعیف بوده و فقط در مجاورت رودخانه ها نوار باریکی از درختان دیده می شود.

نقشه منطقه

 avaj tabiee

 

منطقه شکار و تیراندازی ممنوع الموت شرقی

این منطقه در محدوده شمال شرقی استان و شهرستان قزوین واقع شده است و از شمال به مرز استانهای مازندران و گیلان محدود می شود.  مختصات جغرافیایی آن به شرح ذیل می باشد.

عرض شمالي: 53  22  36  تا 41  40  36   و   طول شرقي: 17   07  50  تا  05 47  50

پوشش‌گياهي:

 شامل انواع درخت، درختچه و گياهان علفي مشتمل بر257گونه از54 تيره مي باشد كه تيره‌هاي غالب آن شامل گل مينا، تيره نعنائيان، تيره علف هفت بند، تيره آلاله، تيره شب بو، تيره گاوزبان، تيره چتريان، تيره بقولات و تيره گندميان  است. از درختان بومي منطقه مي‌توان به ارس، زرشك، زالزالك، داغداغان، گردوي وحشي، آلبالوي وحشي، سيب وحشي، اناروحشي و بيد اشاره نمود.

نقشه منطقه:  

الموت شرقي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* * * حمایت از کالای ایرانی * * *