پناهگاه حیات وحش
1398/4/10 دوشنبه

مجموعه و ذخيره گاه زيست کره توران

پارک ملی ، پناهگاه حيات وحش و منطقه حفاظت شده

« بزرگترين ذخيره گاه زيست کره کشور»

مقدمه :

بعضی نقاط طبیعت منحصر به فرد هستند ودر هیچ جای کره زمین مانند آن را نمی توان یافت. در همه کشورها چنین مناطقی مورد حفاظت قرار می گیرند تا تمامی نسل ها بتواننداز آن استفاده کنند. این مناطق به ترتیب اولویت حفاظتی با نام های: پارک ملی، آثار طبیعی ملی ، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده معرفی می شوند اما مفهوم جدید ذخیره گاه زیست کره از سال 1960 میلادی رونق گرفت این مناطق حفاظت شده از طرف یونسکو تحت پوشش دفتر شورای هماهنگی بین‌المللی برنامه انسان و کره مسکون (MAB) قرار دارند و از آغاز اجرای آن تاکنون ۵۵۳ ذخیره گاه زیستکره در ۱۰۷ کشور جهان به ثبت رسیده‌است.

*ذخیره‌گاه زیست‌کره: مناطق حفاظت‌شده طبیعی-زیستی بین‌المللی هستند که علاوه بر حفاظت، دستاوردهایی نظیر ارائه سایتهای مطالعاتی کم‌نظیر به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتیبانی از توسعه پایدار را نمایان می‌سازند. اعلام ذخیره‌گاه‌های زیست کره برای جلوگیری از تغییرات برگشت‌ناپذیر و بهره‌برداری ناپایدار از منابع طبیعی، در عین نیاز به بهره‌برداری از طبیعت (باتوجه به رشد روزافزون جمعیت) شکل گرفته‌است و به یکی از تقسیم بندیهای مهم حفاظتی جهان بدل شده‌است.

*پارک های ملی به محدوده ای از منابع طبیعی منجمله جنگل، مرتع، بیشه های طبیعی دشت، رودخانه، دریاچه و کوهستان اطلاق می شود که نمایان‌گر نمونه‌های برجسته‌ای از مظاهر طبیعی باشد. دولت‌ها به منظور حفظ همیشگی وضعیت زیست‌بوم و همچنین ایجاد محیط مناسب برای تکثیر و پرورش جانوران وحشی و رشدگیاهان در خطر انقراض و برای جلوگیری از دخالت‌های مخرب انسانی، این مناطق را تحت حفاظت قرار می‌دهند.

پارک ملی توران ، تاریخچه ، موقعیت جغرافیایی و ارزش بین المللی آن :

 پارک ملی و ذخیره گاه زیست کره توران با مساحتی بالغ بر  1441523هکتار در جنوبشرقی شهرستان شاهرود  واقع شده است : اين منطقه از سال 1355 به نام منطقه حفاظت شده و پناهگاه حيات وحش توران تحت حفاظت قرار دارد و در سال 1381 قسمتی از اين منطقه به پارک ملی ارتقاء يافت . همچنين برابر تصويب و تاييد دبيرخانه برنامه انسان و کره مسکون سازمان ملل متحد، در سال 1976 ميلادی در شمار يکی از 12 منطقه ذخيره گاه بيوسفر ايران قرار گرفته است.

عمده ترین ارزشها و قابلیتهای طبیعی

اين منطقه يکی از ذخاير بزرگ زيستی است که از نظر انجام تحقيقات و بررسيهای علمی و اقتصادی در زمينه گونه های جانوری و گياهی بخصوص گونه های نادر و در حال انقراض از اهميت ويژه ای برخوردار است.

اين منطقه ميزبان آخرين بازمانده هاي گورخر ايراني و يوزپلنگ آسيايي بوده و زيستگاه پرنده زاغ بور بعنوان تنها پرنده آندميك(بومي) ايران است

سیمای طبیعی

اين منطقه در حد فاصل سه سلسله کوه بنامهای شتر کوه در غرب با ارتفاع 2281 متر و قلعه بالا در شمالغربی با ارتفاع 2265 متر و کوه پيغمبر در جنوب شرقی با ارتفاع 2411 متر قرار گرفته است . ميزان بارندگی در منطقه بين 115-110 ميليمتر می باشد.

حداقل درجه حرارت مشاهده شده در سنوات اخير 11- درجه سانتيگراد و حداکثر آن 44 درجه سانتيگراد می باشد . قسمت اعظم اين منطقه از چشم اندازهای دشتی و تپه ماهوری برخوردار است.

پوشش گیاهی

پوشش گياهی منطقه از نوع بوته ای و در برخی قسمتها بصورت درختچه ای است . بنه ، بادام وحشی ، درمنه ، اشنان ، کاروانکش ، قيچ ، تاغ، گز ، اسکنسيل و انواع گرامينه پوشش گياهی غالب منطقه را تشکيل می دهد.

حیات جانوری

پستانداران منطقه شامل قوچ و ميش ، کل و بز، گورخر ، جبير ، آهو ، پلنگ ، يوزپلنگ ، گربه وحشی ، کاراکال ، کفتار ، گرگ و روباه می باشد . پرندگان شاخص منطقه نيز شامل زاغ بور ، هوبره ، کبک ، تيهو ، باقرقره دودک و پرندگان شکاری و مهاجر می باشد.

1398/4/10 دوشنبهپناهگاه حيات وحش خوش ييلاق

« گوهر درخشان مناطق استپی دنيا »

مقدمه :

بعضی نقاط طبیعت منحصر به فرد هستند ودر هیچ جای کره زمین مانند آن را نمی توان یافت. در همه کشورها چنین مناطقی مورد حفاظت قرار می گیرند تا تمامی نسل ها بتواننداز آن استفاده کنند. این مناطق به ترتیب اولویت حفاظتی با نام های: پارک ملی، آثار طبیعی ملی ، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده معرفی می شوند

پناهگاه حیات وحش عبارتست از محدوده ای از منایع طبیعی کشور اعم از جنگل و مرتع، بیشه طبیعی و اراضی جنگلی و دشت و آب و کوهستان اطلاق میشود که دارای زیستگاه های طبیعی نمونه و شرایط اقلیمی خاص برای جانوران وحشی بوده است و به منظور حفظ و یا احیای این زیستگاه تحت حفاظت قرار میگیرند

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق ، تاریخچه ، موقعیت جغرافیایی و ارزش بین المللی آن :

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق با مساحتی بالغ بر 150057هکتار در شمالشرقی شهرستان شاهرود واقع شده است از سال 1354 اين منطقه بعنوان پناهگاه حيات وحش تحت حفاظت قرار گرفت.

موقعیت جغرافیایی :

اين پناهگاه به لحاظ شرايط جغرافيايي و زيستی، برخورداری از پوشش گياهی و جانوری متنوع ، قابليت بالايي در امر پژوهش، آموزش و تفرج دارد. اين منطقه از لحاظ چشم انداز، دارای زيباترين مناظر دشتی ، مانتد دشت زردابه و مناظر جنگلی همچون ارتفاعات اولنگ می باشد.

تنوع جانوری

گونه های جانوری منطقه شامل قوچ و ميش ، کل و بز ، پلنگ ، آهو ، خرس قهوه ای ، مرال ، شوکا، انواع گربه وحشی و پرندگاني نظير هوبره، كبك و باقرقره ، پرتدگان شکاری و مهاجر می باشند.

پوشش گیاهی

در بخش دشتی و کويری منطقه ، گونه های گياهی عمده از نوع علفی، بوته ای و درختچه  نظير انواع گرامينه، درمنه ، انواع گون ، قيچ، تاغ و گز می باشند . بخش شمالی منطقه دارای سيمای جنگلی است و از انواع گونه های درختی و درختچه ای نظير بلوط ، ممرز زبان گنجشک ، ارس ، و ليک ، زرشک تشکيل شده است .

سیمای طبیعی

پناهگاه حيات وحش خوشييلاق را ميتوان به دو بخش دشتی و کوهستانی تقسيم بندی نمود که نواحی مرکزی، جنوبی و غرب منطقه شامل مناطق دشتی می باشند. از آنجايي که اين منطقه مابين کوير و جنگلهاي پهن برگ خزری قرار دارد، از تنوع زيستی بالايي برخوردار است و هر يک از اين بخشهای يادشده دارای پوشش گياهی و تنوع حيات وحش ويژه ای میباشند.


بيشتر
شعار سال 1402"«مهار تورم و رشد تولید»