اخبار برگزیده
1397/10/12 چهارشنبه عملیات اجرایی احداث اولین مرکز ملی تکثیر و پرورش گورخر ایرانی در پارک ملی آغاز گردید عباسعلی دامنگیر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از آغاز عملیات اجرایی ایجاد مرکز تکثیر گورخر ایرانی این گونه ارزشمند جانوری در پارک ملی کویر مرکزی خبر داد.

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سمنان، دامنگیر در مورد اقدامات انجام شده در این خصوص گفت: در راستای احیای این‌گونه‌ی ارزشمند، محیط‌ زیست استان با هزینه ای بالغ بر 2،500،000 ریال، اقدام به برنامه ریزی جهت ایجاد سایت تکثیر و پرورش گورخر ایرانی نموده و قصد دارد با ایجاد فنس در محدوده ای به وسعت بیش از 2هکتار، شرایط لازم را برای اجرای طرح تکثیر ، پرورش و احیای این گونه در پارک ملی فراهم گردد.

دامنگیر افزود : احیای گورخر در زیستگاه‌های قدیمی این گونه، یکی از برنامه‌های اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است که در همین راستا پس از انتقال گورخرها از پارک ملی توران و زیستگاه های استان یزد، در صدد انتقال تعداد 10 راس گور خر ایرانی از استان کرمان به سایت پارک ملی کویر مرکزی باشیم.

  در پایان گفتنی است: دو جمعیت طبیعی گورخر در کشور می باشد، یکی در استان فارس در پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت‌شده بهرام گور که از دهه ۸۰ برنامه‌ریزی‌ها به منظور افزایش جمعیت گورهای این منطقه آغاز شده و طی مطالعه و فعالیت‌های اجرا شده سالانه شاهد رشد جمعیت گورها در این منطقه بوده ایم به‌طوری که بر اساس آخرین سرشماری‌ها بالای ۸۵۰ رأس گورخر وجود دارد. افزون بر  این در منطقه خارتوران استان سمنان نیز جمعیت گورخر رو به افزایش است، به‌گونه‌ای که در سال ۹۲ تعداد گورهای این نقطه حدود ۹۰ رأس بود و در سال جاری به بالای ۲۰۰ راس رسیده است.

نسخه قابل چاپ
بيشتر