اخبار برگزیده
20
1397/2/2 يكشنبه سفر مشاور ریاست و معاون سازمان حفاظت محیط زیست به استان سمنان/ بازگشت گور خر ایرانی به پارک ملی کویر پس از 33 سال مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: طرح معرفى مجدد گورخر ايرانى در كوير مركزى با انتقال این گونه نادر گور از ذخیرگاه زیستکره توران به پارک ملی کویر مرکزی همزمان با هفته محیط زیست در نیمه خردادماه اجرا و منجر به حضور گونه نادر گور خر ایرانی در پارک ملی کویر پس از 33 سال می شود.
  • به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سمنان، عباسعلی دامنگیر مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان در خصوص سفر سعید نمکی مشاور ریاست و حمید ظهرابی سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست به این استان، گفت: بازدید از زیستگاه های مستعد اجرای طرح معرفی مجدد گور خر ایرانی به پارک ملی کویر مرکزی همچون چشمه پیغمبر و اطراف آن در حوزه سیاهکوه، زیستگاه چشمه طلحه و چاه میش مست در حوزه ملک آباد برخی از برنامه های این سفر بود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به بررسی های میدانی و سوابق مطالعاتی برای شناسایی و معرفی زیستگاه های مستعد اجرای طرح معرفى مجدد گورخر ايرانى در كوير مركزى، اظهار کرد: در نهایت، دشت شمالی سیاه کوه در محدوده زیستگاه دشتی چشمه پیغمبر، به عنوان زیستگاه مورد توافق و اجماع نظر کارشناسان و متخصصان برای عملیاتی کردن معرفى مجدد گورخر ايرانى در كوير مركزى انتخاب شد.

دامنگیر با اعلام اینکه برای انتقال گونه نادر گور خر ایرانی از ذخیرگاه زیستکره توران به پارک ملی کویر مرکزی تصمیم گیری لازم صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: این موضوع علاوه بر ارتقاء تنوع زیستی، می تواند بر جاذبه های طبیعی منطقه هم بیافزاید.

وی افزود: به رغم جمعیت مناسب گور خر ایرانی در ذخیره گاه زیستکره توران، این اقدام در راستای ارتقاء تنوع زیستی و احیاء گونه در زیستگاه پیشین خود صورت می گیرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان تاکید کرد: اجرای این طرح نه تنها منجر به گسترش طرح قلمرو زیستی گور خر ایرانی در شرق و غرب استان سمنان می شود، بلکه پویایی سایر گونه ها و تنوع زیستی پارک ملی کویر مرکزی را نیز در پی خواهد داشت.

 دامنگیر گفت: اجرای این طرح همزمان با هفته محیط زیست در نیمه خردادماه خواهد بود و منجر به حضور گونه نادر گور خر ایرانی در پارک ملی کویر پس از 33 سال می شود.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ