اخبار برگزیده
1

2

3

4
1396/10/12 سه‌شنبه اولین قرق اختصاصی دراستان سمنان وپنجمین در کشور مديرکل دفتر حفاظت و مديريت شکار و صيد سازمان حفاظت محيط زيست، گفت: در راستاي سياست هاي کلان سازمان مبني بر توسعه بهره مندي از همکاري و مشارکت جوامع بومي و محلي در حفاظت از زيستگاه ها و حيات وحش کشور، مجوز فعاليت پنجمين قرق اختصاصي ايران در استان سمنان از سوي رئيس سازمان حفاظت محيط زيست صادر شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان،علي تيموري با اشاره به موقعيت جغرافيايي قرق اختصاصي جاشلوبار در حوزه شهرستان مهديشهر استان سمنان، اظهار داشت: محدوده تعيين شده براي اين قرق اختصاصي، با مساحتي حدود ٢٣ هزار هکتار به تصويب شوراي عالي حفاظت محيط زيست رسيد و پروانه فعاليت قرق جاشلوبار پس از تکميل روندهاي قانوني، با امضاي عيسي کلانتري، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، ابلاغ شد.

مديرکل دفتر حفاظت و مديريت شکار و صيد سازمان حفاظت محيط زيست با اعلام اين مطلب که مديريت اين قرق اختصاصي براي مدت پنج سال به شخص حقيقي که از بوميان و دامداران منطقه است واگذار شده، بیان داشت: يکي از اقدام هاي صورت گرفته پيش از صدور مجوز انجام سرشماري حيات وحش با مشارکت اداره کل حفاظت محيط زيست سمنان و نيروهاي محلي تحت نظارت سازمان با هدف تعيين جمعيت گونه هاي قابل شکار و صيد در محدوده قرق اختصاصي يادشده در زمان تحويل آن بود.

وی  بیان داشت:  در این  جلسه اي با حضور مسئولان استان سمنان ، نمايندگان تشکل هاي محيط زيستي، شوراهاي محلي و جوامع بومي منطقه در اداره کل حفاظت محيط زيست استان سمنان، پروانه پنج ساله قرق اختصاصي جاشلوبار به شخص حقيقي متولي آن واگذار مي شود.

تيموري با يادآوري اين موضوع که پس از واگذاري چهار قرق اختصاصي در استان هاي يزد و کرمان در دو سال گذشته، اين نخستين پروانه قرق اختصاصي در نيمه شمالي کشور است، خاطرنشان داشت: نيمه شمالي کشور علاوه بر برخورداري از شرايط اقليمي خاص، گونه اي متفاوت از قوچ را نسبت به قرق هاي مرکزي ايران دارد. مديرکل دفتر حفاظت و مديريت شکار و صيد سازمان حفاظت محيط زيست، اشاره اي نيز به برخي ويژگي هاي ديگر اين قرق مانند نزديکي تهران و مديريت از سوي يک دامدار بومي و ساکن منطقه داشت و گفت: از اين رو، قرق جاشلوبار متفاوت از ديگر قرق هاي فعال است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر تجربه موفق فعاليت قرق هاي اختصاصي در دو سال گذشته در امر حفاظت از حيات وحش و بهره برداري اصولي از آنها، تصريح نمود: قرق هاي اختصاصي در امر اشتغال زايي براي جوامع بومي و محلي، توسعه اقتصادي منطقه، گسترش فرهنگ حمايت از حيات وحش و مشارکت مردمي در حفاظت از تنوع زيستي نيز آثاري مطلوب دارند.

وی همچنین  گفت: هدف گذاري اداره کل حفاظت و مديريت شکار و صيد به تبع اهداف و برنامه هاي کلان سازماني در حوزه محيط طبيعي، ترغيب علاقه مندان به سرمايه گذاري در امر توسعه قرق هاي اختصاصي و تشويق ادارات کل حفاظت محيط زيست استان ها به شناسايي و معرفي ظرفيت هاي موجود در استان براي ايجاد قرق هاي اختصاصي جديد است.

تیموری عنوان داشت: در همين راستا و با توجه به پيگيري هاي انجام شده، به تازگي بيش از ٢٠ منطقه در استان هاي کرمان، فارس، مازندران، خراسان جنوبي، مرکزي، هرمزگان و يزد از سوي ادارات کل حفاظت محيط زيست استاني شناسايي و حدود آنها تعيين شده و براي گذراندن روال قانوني معرفي شده اند.

این گزارش می افزاید، عباسعلی دامنگیر مدیر کل محیط زیست استان سمنان نیز در این آئین ضمن تبریک صدور پنجمین  پروانه قرق اختصاصی کشور و نخستین پروانه قرق  در استان سمنان اظهارکرد: مناطق قرق اختصاصی محدوده ای خارج از مناطق چهارگانه محیط زیست است که پتانسیل جانوری آن قابل ملاحظه می باشد و با توجه به کمبود نیرو و امکانات و همچنین برخی مشکلات حفاظت و مدیریت آن توسط محیط زیست استان ها بطور کامل میسر نمی باشد.

لذا این مناطق طی فرآیند قانونی به دوست داران طبیعت و حیات وحش واگذار  شده و به نوعی مدیریت این مناطق  با نظارت مسئولین ذیربط به این افراد تنفیذ می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان در بخش دیگری از سخنان خود به مهم ترین اهداف قرق اختصاصی اشاره نموده و گفت: با توجه به این مهم که از چند سال گذشته این کار آغاز شده و اولین قرق اختصاصی کشور در استان های کرمان و یزد به انجام رسیده استان سمنان بعنوان سومین استان کشور امروز وارد چرخه حضور در این امر مهم می گردد که امیدواریم با تلاش و همت همه عزیزان با اجرایی شدن این طرح مهم در حفاظت از تنوع زیستی کشور موثر ،تاثیر کذار وشریک باشیم.

 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ