اخبار برگزیده
1

2

3
1396/7/12 چهارشنبه جلسه ساماندهی سامانه های عرفی پارک ملی توران جهت حفاظت بیشتر از یوزپلنگ آسیایی با حضور ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان و مدیران دستگاه اجرایی استان در محل اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان جلسه تبادل نظر تصمیم گیری و ساماندهی سامانه های عرفی پارک ملی توران برگزار گردید .
 به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سمنان : گفتنی است در ابتدای جلسه عباسعلی دامنگیر مدیر کل حفاظت محیط زیست سمنان مطالبی در خصوص روند راهبردهای حفاظتی منطقه توران و اثرات سوء خشکسالی سنوات اخیر بر زیستگاه و اهمیت بین المللی و ملی ذخیره گاه زیستکره توران به همراه اقدامات صورت گرفته سنوات قبل مطالبی را بیان داشتند.
وی در خصوص اهمیت بین المللی و ملی ذخیره گاه زیستکره توران عنوان داشت : ذخیره گاه زیستکره توران با داشتن زیستگاههای حساس و گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد نظیر گورخر ایرانی ، یوزپلنگ آسیایی ، زاغ بور و گونه های گیاهی با ارزش ژنتیکی و دارویی همچنین بزرگ ترین واحد حفاظتی سازمان محیط زیست کشور و داشتن سه سطح حفاظتی پارک ملی ، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده از مناطق بسیار مهم زیست محیطی در سطح کشور بوده است .
وی افزود : در سال 1976 هم به علت غنای زیستی آن و اهمیت اکولوژیکی ( ژنتیکی ، زیستگاهی و گونه ای ) از سوی برنامه استان و کره مسکون سازمان ملل به عنوان 10 ذخیره گاه زیستکره کشور مطرح و پذیرفته شده که این منطقه را در سطح بین المللی مطرح و مورد توجه قرار داده است .
دامنگیر عنوان کرد : با توجه به اهمیت گونه یوزپلنگ آسیایی و اینکه امروز صرفاً این گونه در دشت های استان سمنان عمدتاً زیست محیطی کند و محدوده پراکنش آن با مرکزیت استان سمنان در سطح کشورهای منطقه می باشد بر اهمیت آن افزوده و تنوع اقلیمی منطقه نیز مزید بر علت شده است ، لذا حفظ شرایط زیستگاهی و زیست محیطی منطقه خصوصاً گونه های شاخصی چون یوزپلنگ آسیایی ، گورخر ایرانی و زاغ بور که عمدتاً در محدوده پارک و امن حفاظت شده و پناهگاه زیست می کنند با خرید مستثنیات و سامانه های عرفی موجود در پارک می تواند اقدامی موثر در ارتقای سطح زیستگاهی و توسعه کمی و کیفی زیستگاه و زیستمندان منطقه باشد .
حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در خصوص قابلیت های زیست محیطی منطقه ای توران و ضرورت حفظ تنوع زیستی منطقه به ویژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تاکید کردند.
وی همچنین اقدامات صورت گرفته از جمله ایمن سازی جاده های ارتباطی و ساماندهی دام عشایر در جهت حفاظت را مثبت تلقی کرده و ابراز خرسندی نمودند .
در ادامه با حضور مدیران دستگاه های اجرایی ( معاون دادستان ، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری ، مدیر کل امور عشایری و مسئولین بسیج استان ) در خصوص جابجایی دامداران عشایر پارک ملی توران تبادل نظر گردید و حاضرین نسبت به مسایل حقوقی و مشکلات موجود و راه کارهای قابل انجام اظهاراتی را ارائه نمودند .
ظهرابی گفت : مشکل منطقه توران به منظور ارتقای شاخص های حفاظتی در منطقه باید به صورت ضرب العجلی قبل از حضور دام عشایر برای سال جاری در منطقه حل شده و همچنین نسبت به فنس کشی جاده عباس آباد با استفاده از قابلیت های منطقه و با هماهنگی مقامات استانی هر چه سریعتر به پایان برسد .
ایشان اظهار نمودند برای حل شدن مسئله دامداران منطقه رساندن منابع مالی و طی شدن فرآیند قانونی آن از ملزومات این طرح می باشد . وی در پایان جلسه اظهار نمودند با همکاری محیط زیست منابع طبیعی بسیج و امور عشایر و صاحبان سامانه های عرفی در پارک ملی ظرف یک هفته آینده جلسه ای برگزار شود و توافقات گذشته به روزرسانی گردد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ